Publikováno Napsat komentář

DIY: Svatební směrovky a ukazatele

Ne vždy je svatební místo tak říkajíc “na ráně” nebo je potřeba najíždějící hosty včas upozornit na ne úplně viditelnou odbočku. Někdy stačí nalepit na strom nebo plot papír se šipkou a prostým slovem “svatba”, ale pokud chceš mít všechno vychytané do detailu, jako my ve Svatebních proprietách, víš, že směrovka bude to první co tví hosté uvidí ještě než dojedou na svatbu. A kdo by nechtěl udělat dobrý první dojem.

Ve Svatebních proprietách pro tebe rádi nachystáme směrovky a ukazatele podle tvých představ, sladíme font se svatebními tiskovinami, použijeme barvy podle tvého přání.

Ale pokud jsi nevěsta kutilka nebo ženich kutil, naučíme tě, jak si poradit sám. A jestli jsi nikdy neměl/a zrovna nejlepší krasopis ve třídě, máme pro tebe řešení. Kromě hotových směrovek a ukazatelů pro tebe máme i tzv. DIY propriety, konkrétně vinylové samolepky nebo samolepící šablony a to i s textem na přání. S nimi bude i vlastnoručně vyrobená směrovka jako ze žurnálu.

Začínáme – pokladová šipka

Když jsem před časem vyráběla svojí první směrovku na vlastní svatbu, hledala jsem co nejjednodušší a také nejlevnější řešení, kde šipku vzít. Bloumala jsem po hobymarketu až jsem narazila na plotovky. To jsou jednoduše řečeno připravené a obroušené laťky na plot. Šířka tak akorát (kolem 8 cm), délka samozřejmě různá.

Zvolila jsem 80 cm, lať pilkou na dřevo rozpůlila a získala dvě šipky za pár korun v ideálním rozměru aby se tam vešly iniciály spojené srdíčkem a slovo svatba. V pohodě se vejde třeba i nápis fotokoutek. Samozřejmě je pak potřeba předkreslit a vyříznout si na jedné straně šipku, v mém případě byla dlouhá 4 cm od konce. Je to piplačka, ale dá se to zvládnout ruční pilkou. Poslední “surová práce” na dřeve je zbroušení hran, které se mohou řezáním trochu “odrbat” – ideálně bruskou, ale s trochou víc usílí to zvládneš i se šmirglem.

Základní nátěr

Jakmile máme šipky připravené je nejvyšší čas zamyslet se nad jejich barevností. Nejjednodušší a nejlevnější je nechat šipku tak jak je, v přírodní barvě zvoleného dřeva, to se skvěle hodí hlavně na rustikální svatby. Pokud chceš šipku víc “vytunit” sáhni po lazuře na dřevo v libovolnném odstínu a mysli při tom na to, jaký zvolíš nápis. Já miluju kombinaci tmavě hnědého podkladu a bílého písma, proto nejčastěji volím tmavý ořech, ale volba je na tobě. Šipku natři z obou stran, navrstvi barvu tak, abys byl/a s výsledkem spokojený/á a nech důkladně zaschnout. Já používám 2 – 3 vrstvy lazury.

Čas na text

Vezmi připravenou směrovku a natoč si jí ve směru, kterým má ukazovat. Radši si to pořádně zkontroluj, ať jí nemáš naopak 🙂 A je čas šipky “popsat”. Tady se nabízí víc možností s různou náročností a výsledným efektem.

Napiš si sám – pokud jsi si jistý/á svým krasopisem vezmi do ruky popisovač na dřevo, barvu a štětec a oddej se svojí kreativitě. Je to nejméně pracná a nejlevnější varianta, výsledek však nemusí být vždy úplně podle tvých představ a už se nedá zvrátit.

Sám ale s pomocí – nalep na šipku samolepící šablonu a opatrně přes ní nanes kontrastní (nejlépe akrylovou) krycí barvu klasicky štětcem a nebo houbičkou na nádobí. Šablonu strhni radši dřív než později, obzvlášť pokud pracuješ se štětcem a nanesená vrstva je zákonitě větší než u houbičky. Jakmile totiž barva trochu zaschne, při odlepování se ti může text maličko “okousat”. Také je důležité, aby byl podklad opravdu dobře zaschnutý. Pro dokonalý výsledek musíš být přece jen trochu šikovný/á.

Dokonalý samolepící výsledek – efekt zaručen teméř bez práce. Na natřenou šipku jednoduše s pomocí přenosové folie nalepíš vinylovou samolepku v kontrastní barvě a máš hotovo. Nemusíš se bát, že se odlepí, na lehce zbroušeném povrchu bude držet i několik let. Navíc můžeš na rozdíl od předchozích variant po svatbě nápis odlepit a svoje dílo přenechat dalším snoubencům.

Kam s ní?

Poslední věc, kterou je třeba vyřešit je otázka, jak šipku ukotvit tam, kde je potřeba. Jednou z možností je vyvrtat na obou koncích v horním okraji dvě díry, kterými protáhneš provaz a směrovku zavěsíš třeba na větev stromu nebo plot.

Směrovku ale můžeš také přibít kolmo na silnější lištu (já opět řezala na půl 2metrovou lištu z hobbymarketu a natřela jí stejnou lazurou jako šipku) potom zatlouct do země. Tak si ostatně můžeš vytvořit i ukazatel s více směrovkami pro snadnou orientaci v areálu svatby.

Tip na závěr

Na směrovky u příjezdové trasy doporučuji pro upoutání pozornosti přidělat třeba balónky v barvě svatby, ideálně nafouknuté héliem, aby je tví hosté nepřehlédli.

Zjednodušený návod ke stažení

Šablony a samolepky můžeš objednat zde:

Vyrobil/a si směrovky podle tohoto návodu a chceš se s nimi pochlubit? Označ jejich fotky na sociálních sítích hashtagem #PROPRIETYDIY

Leave a Reply